W obszarach pod zarządem m.st. Warszawy, za pomocą mapy pni drzew, przeprowadzono inwentaryzację ponad 245 tysięcy drzew. Ta procedura jest kolejnym krokiem w procesie ochrony drzewostanu stolicy, a zebrane informacje będą służyły do pielęgnacji i ochrony miejskiej zieleni.

Dane dostępne na miejskim serwisie mapowym zostały rozszerzone o nowe informacje, które mają na celu ułatwić pracę osobom odpowiedzialnym za zarządzanie zielenią miejską. Wszystko to możliwe dzięki mapie lokalizacji pni drzew – nowoczesnemu instrumentowi gromadzącemu cyfrowe dane na temat drzew rosnących na wyznaczonych obszarach administrowanych przez miasto. Dotyczą one drzew spełniających konkretnie określone kryteria: wysokości powyżej 2,5 metra i obwodu pnia przekraczającego 10 cm. Dzięki tej mapie udało się zinwentaryzować i zaktualizować dane dotyczące ponad 245 tysięcy drzew.

Już od 2020 roku, w miejskim serwisie mapowym dostępna jest również mapa koron drzew. Nie podaje ona jednak informacji o tym, co znajduje się pod koroną danego drzewa. Mapa pni drzew dostarcza bardziej szczegółowych danych, wskazując dokładną lokalizację drzewa, jego wysokość i obwód pnia. Obie mapy są źródłem szczegółowych informacji o stanie i kondycji drzew warszawskich. Będą one pomocne zarówno w przyszłych inwentaryzacjach, jak i w ustalaniu harmonogramu przeglądów dendrologicznych, a także w realizacji obowiązujących Standardów zarządzania zielenią m.st. Warszawy.

Należy zauważyć, że dane zgromadzone na mapie pni drzew nie obejmują obszarów zarządzanych przez prywatne podmioty, ani terenów z bogatym drzewostanem będących pod opieką Lasów Miejskich – Warszawa.

W trosce o stołeczne drzewa, miasto stosuje Standardy zarządzania zielenią m.st. Warszawy, które wskazują sposoby pielęgnacji zieleni podczas realizacji różnych inwestycji oraz ustalają jednolite zasady przeglądów i analiz dendrologicznych. Ponadto, miasto przywiązuje dużą wagę do ochrony pomników przyrody. Każdy z nich jest traktowany indywidualnie – jego stan zdrowia jest dokładnie sprawdzany, a następnie prowadzone są prace pielęgnacyjne i zabezpieczające.

Warszawa wciąż dąży do zwiększenia liczby drzew na swoim terenie. W obecnej kadencji posadzono już ponad 630 tysięcy nowych drzew.