Podczas ostatniego odcinka trzeciego sezonu podcastu „Warszawa mówi” o nazwie „Warszawskie lato 1944”, Kamil Dąbrowa z ratusza stołecznego prowadzi fascynującą rozmowę z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podcast „Warszawa mówi”, który do tej pory doczekał się 18 odcinków, koncentruje się na tematach istotnych dla stolicy. Całą kolekcję odcinków można odnaleźć na stronie internetowej miasta, na kanale YouTube miastostolecznewarszawa i na popularnych platformach streamingowych.
Kiedy zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, dyrektor Ołdakowski dzieli się opowieściami o życiu i atmosferze wojennej Warszawy. Zastanawia się nad tym, dlaczego mieszkańcy Warszawy żegnali się ze sobą przed wyjściem z domu? Wyjaśnia, dlaczego na terenie Zachęty rosły pomidory? I jak możliwe było to, że w okupowanej Warszawie odbywały się mecze piłkarskie zakazane przez Niemców?
Ołdakowski opisuje również dramat mieszkańców miasta podczas Powstania, prezentując mniej znane fakty związane z rzezią na Woli, w której zginęło około 50 tysięcy warszawiaków. Zdradza, że Himmler wydał swoim siłom porządkowym tajne polecenie zacierania śladów ludobójstwa. Mieszkańcy Woli byli mordowani na masową skalę, lecz przed śmiercią każdemu wręczano jakiś fragment drewna – sztachetę, belkę czy kawałek drewna – aby ciała łatwiej się spalały. Szokujące i straszne.
Wcześniejsze odcinki trzeciego sezonu podcastu, prowadzone przez Kamila Dąbrowę, obejmowały rozmowy z różnymi gośćmi: Marcinem Kostrzyńskim (znanym jako Marcin z Lasu) na temat miejskiej przyrody; Darią Ładochą na temat kulinariów stołecznych; Marią Sadowską na temat filmowania w Warszawie; Jackiem Marczewskim na temat pływania po Wiśle drewnianą łodzią oraz Michałem Kempą na temat humoryzmu warszawiaków.
Podcast „Warszawa mówi” wróci z nowymi odcinkami po wakacyjnej przerwie, jesienią.