Podczas jazdy do Komendy Głównej, funkcjonariusz z Wydziału ds. Przestępczości Przeciwko Mieniu natrafił na scenę kolizji drogowej. Doszło do niej, kiedy autobus wpadł w skuter. W wyniku tego zdarzenia, młody operator dwukołowego pojazdu upadł na asfalt, zostając poważnie ranny, a intensywny ból wywołał u niego krzyki. Policjant niezwłocznie zareagował, bezpiecznie zaparkował swój radiowóz i podjął kroki mające na celu udzielenie pomocy poszkodowanym.

Kiedy sierż. szt. Kamil Grzyb przystąpił do oceny stanu zdrowia młodego człowieka, zauważył przemieszczenie złamanej lewej kończyny dolnej. Funkcjonariusz, wykazując się inicjatywą i gotowością do działania, wrócił do swojego samochodu i wyjął z niego pałkę typu tonfa. Pałka ta posłużyła jako prowizoryczna szyna, która usztywniła złamanie, znacznie łagodząc ból poszkodowanego i uniemożliwiając dalsze komplikacje. Po stwierdzeniu, że kierujący busem nie odniósł żadnych obrażeń, sierżant Grzyb nakazał mu wezwać służby ratunkowe, korzystając z numeru alarmowego 112. Przed przybyciem karetki i patrolu drogówki, policjant odpowiednio zabezpieczył miejsce zdarzenia, co skutecznie zapobiegło możliwości kolejnych wypadków.

Sprawne i profesjonalne działanie funkcjonariusza umożliwiło ofierze wypadku otrzymanie natychmiastowej pomocy przedmedycznej, co znacznie ulżyło jego cierpieniom i zapobiegło dalszym uszkodzeniom. Jest to dowód na wysokie zaangażowanie i profesjonalizm funkcjonariuszy, którzy pełnią swoją służbę niezależnie od tego, czy są w mundurze, czy nie. Sierż.szt. Grzyb pokazał, że gotowość do niesienia pomocy to więcej niż tylko obowiązek służbowy – to misja, którą podejmują każdego dnia. Ciągłe doskonalenie umiejętności zarówno podczas, jak i poza służbą pozwala mu na efektywną pomoc innym, a zdobyta wiedza jest przekazywana później innym policjantom. Oprócz standardowych obowiązków, sierż. szt. Grzyb prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz taktyki i technik interwencji dla innych funkcjonariuszy.

Postawa policjanta stanowi wzór do naśladowania dla innych, a jednocześnie potwierdza wartości, które są głęboko zakorzenione w służbie policyjnej: troska o życie i zdrowie wszystkich obywateli.