Biografia Marii Skłodowskiej-Curie, zatytułowana „Madame Curie”, autorstwa jej młodszej córki – Ewy Curie, jest jednym z najpopularniejszych tytułów w skali globalnej. Do tej pory została wydana w ponad 80 państwach na całym świecie. W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie trwa obecnie wystawa poświęcona tej książce, która będzie dostępna do zwiedzania do końca sierpnia 2025 roku.
Ewa Curie poświęciła wiele czasu i wysiłku na napisanie szczegółowego opisu życia swojej matki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Warszawska ekspozycja zajmuje się przedstawieniem procesu powstawania tej wyjątkowej biografii. Zbiory eksponowane na wystawie obejmują oryginalne notatki oraz rysunki wykonane przez Ewę Curie podczas rozmów z osobami bliskimi jej matce, które miały miejsce w Polsce. W ramach wystawy prezentowane są również różne edycje książki z całego świata, w tym japońska, brazylijska czy fińska oraz polskie wydania, których było do tej pory aż 23.
Ekspozycja dedykuje również część przestrzeni na przybliżenie sylwetki Ewy Curie. W Polsce jest ona do tej pory nie do końca rozpoznawana jako biografka swojej matki. Po zdobyciu licencjatu z nauk ścisłych i filozofii, wybrała różnorodne ścieżki zawodowe: modelingu, gry na pianinie oraz dziennikarstwa. Podczas II wojny światowej pracowała jako korespondentka wojenna, a po zakończeniu konfliktu zaangażowała się w działalność NATO. Znana również jako żona amerykańskiego dyplomaty, Henry’ego Richardsona Labouisse’a, z którym aktywnie współpracowała podczas jego kadencji na stanowisku Dyrektora Generalnego UNICEF-u. W 1965 roku razem z mężem odebrała Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną UNICEF-owi.