Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, powitał dziś szczególnego mieszkańca – pierwszego warszawiaka urodzonego w 2025 roku. Chłopiec o imieniu Szczepan przyszedł na świat tuż po północy, w Szpitalu Świętej Rodziny przy ulicy Madalińskiego. Ta radosna wiadomość jest jednak kontrastem do smutnej rzeczywistości – liczba urodzeń w stolicy Polski ciągle spada a kryzys demograficzny się pogłębia.

Szczepan jest trzecim dzieckiem Marty i Zbigniewa. Urodził się dokładnie o godzinie 0:01, 1 stycznia. Prezydent Trzaskowski wyraził swoją radość z tego wydarzenia, gratulując szczęśliwym rodzicom. Ale równocześnie zwrócił uwagę na poważne wyzwania demograficzne, które Polska musi zmierzyć.

Dane demograficzne są niepokojące – w 2024 roku w Warszawie urodziło się łącznie 28 647 dzieci, co jest spadkiem w porównaniu do poprzednich lat. W 2023 roku było to 29 249 urodzeń, a w 2022 – 31 950. Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że do połowy 2024 roku populacja Polski wyniosła 37,5 miliona, co oznacza spadek o ponad 77 tysięcy osób.

Szpital Świętej Rodziny, w którym urodził się Szczepan, odnotował już 11 urodzeń w tym roku, a w 2024 – 3 590. Od 2018 roku szpital ten otrzymał z budżetu miasta blisko 17 milionów złotych na różne inwestycje, takie jak modernizacja otoczenia szpitala i zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.

Warszawa stara się wspierać rodziny na różne sposoby. Przykładem jest program edukacji „Szkoła rodzenia”, z którego skorzystało w 2024 roku ponad 6,5 tysiąca mieszkanek Warszawy. Miasto również przygotowuje program profilaktyki i wczesnej diagnostyki depresji poporodowej. Budżet tego programu na lata 2025-2027 wynosi 6 milionów złotych i obejmie on aż 36 tysięcy kobiet.

Warszawa stale inwestuje w infrastrukturę dla najmłodszych mieszkańców. W zeszłym roku oddano do użytku cztery nowe żłobki. Prezydent Trzaskowski podkreślił, że prawa kobiet i programy zwiększające populację są dla niego priorytetem.

Prezydent Trzaskowski wspomniał także o programie in vitro, który mimo, że został zlikwidowany przez poprzedni rząd, w Warszawie nadal jest rozwijany. Od 2018 roku, dzięki temu programowi, urodziło się ponad 2700 dzieci. Program ten skorzystało ponad 10 tysięcy par, a kosztował prawie 59 milionów złotych.