Od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku trwało powstanie warszawskie. Wojska niemieckie okupowali Warszawę. Powstańcy dzielnie bronili Warszawy, chociaż posiadali tylko 40 procent broni czy amunicji.

Pierwsze 4 dni spotkania były na korzyść powstańców Armii Krajowej, jednak z powodu małych zasobów szybko utracili zwycięską pozycję.

Powstanie Warszawskie – podstawowe informacje

Walka, była podjęta jednocześnie w kilku dzielnicach, powstańcy na Pradze, wrócili do podziemia. Ciężkie i trudne walki toczyły się na Woli. Tam, dokonano licznego wymordowania cywilów przez hitlerowców. Umierali dzieci, młodzież, mężczyźni i kobiety. Woli nie udało się obronić. Niemcy, posuwali się w głąb miasta, odcinając Stare Miasto. Powstańcy, nie poddawali się i dzielnie walczyli na małym kawałku ziemi, stale bombardowani i ostrzeliwani. Niemcy, byli szczególnie okrutni, nie przestrzegali żadnej etykiety.

Po trudnych walkach Niemcy zajęli Stare Miasto, Powiśle oraz Czerniaków. W międzyczasie padła latarnia, zdobyta przez powstańców, przez co odcięła mieszkańców od jakiejkolwiek energii. Skapitulował Mokotów oraz Żoliborz. Polacy, nie mieli żadnych szans ze starciem, potrzebowali wsparcia. Starano się dostarczyć im broni czy pożywienia, jednak było to nie skuteczne, gdyż zasoby zrzucane były ze spadochronów, które spadały na dzielnice już okupowane przez przeciwników. 2 października podpisano pakt kapitulacji powstania. Powstanie, które miało trwać kilka dni przerodziło się w 63 dniową bitwę.

Życie ludności podczas powstania warszawskiego

Aby komunikować się z rodziną czy innymi ludźmi wysyłano listy. Listy, musiały zawierać tylko 25 słów i były szczególnie sprawdzane. Potrawą, którą najczęściej jedli była to zupa z jęczmienia. Ludność, stale pomagała w zdobywaniu jedzenia czy zajmowała się rannymi.

Dodatkowo wpadała na różne pomysły zniszczenia wrogów. Planowali utworzyć marynarkę wojenną, aby opanować kutra patrolowego, który stacjonował w porcie Czerniakowskim, po to by walczyć na Wiśle. Misja się nie powiodła, bo Niemcy wyprowadzili najważniejsze jednostki. Polacy tworzyli samodzielnie błyskawice, czyli pistolety czy granaty, wykorzystując niewypały. Dodatkowo, stworzyli samochód pancerny.