Sezon wakacyjny jest idealny na przeprowadzenie różnych prac remontowych w naszych domach. Jednak po zakończeniu tych działań, często pozostaje wiele nietypowych odpadów, które nie są odpowiednie do wrzucenia do tradycyjnego kosza na śmieci. W związku z tym pojawia się pytanie – gdzie powinno się je usunąć?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych, powinniśmy już wcześniej pomyśleć o odpowiednim sposobie usunięcia powstałych odpadów. Przy dużym zakresie prac, idealnym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie kontenera, natomiast przy mniejszym zakresie prac – zakup worka typu big-bag. Te akcesoria mogą nam dostarczyć firmy specjalizujące się w wywozie odpadów budowlanych. Osoby przeprowadzające remont mogą również skorzystać z ofert sklepów budowlanych, które proponują usługę odbioru odpadów po remoncie.

Alternatywnym miejscem umożliwiającym oddanie odpadów poremontowych są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), z których cztery działają w Warszawie. Tam można zostawić opakowania po farbach i klejach, kafelki, szkło, meble czy gruz. Warto jednak pamiętać, że do PSZOK-u można przynieść jednorazowo meble o masie do 150 kg i gruz o masie do 200 kg.

W PSZOK-ach istnieje możliwość pozbycia się również elektrośmieci, takich jak stare pralki czy lodówki. Usługę odbioru większych urządzeń elektrycznych można zamówić bezpośrednio z domu, natomiast małe elektroodpady można oddać w jednym z wielu punktów zbiórki na terenie miasta.

Niestety Zarząd Oczyszczania Miasta i Straż Miejska, kontrolując stan czystości Warszawy, często natrafiają na porzucone worki z gruzem, opakowania po materiale budowlanym czy zużyte meble. Takie nielegalne zrzuty śmieci nie tylko psują estetykę miasta, ale również mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska, zwłaszcza gdy zawierają resztki substancji chemicznych. Dlatego jeśli widzisz takie zaśmiecenie – zgłoś to odpowiednim służbom.