Mieszkańcy Warszawy mają możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie różnego rodzaju inwestycji ekologicznych tylko do 2 kwietnia. Środki na te cele mogą być przekazane na realizację tzw. małej retencji, likwidację szamb oraz usuwanie azbestu.
W obecnej kadencji przeznaczono ponad 150 milionów złotych na dotacje dla mieszkańców, które miały służyć realizacji projektów ekologicznych. Takie projekty obejmowały między innymi likwidację kopciuchów, montaż instalacji OZE, usuwanie azbestu i szamb, a także realizację tzw. małej retencji. W bieżącym roku budżet na te cele wynosi prawie 48 milionów złotych, a wnioski o przyznanie dotacji nadal są rozpatrywane.
Obecnie mieszkańcy stolicy mają ostatnią okazję, aby uzyskać dofinansowanie na realizację projektów związanych z likwidacją szamba, usunięciem azbestu czy tzw. małą retencją. Zwykle termin składania wniosków kończy się pod koniec marca. W tym roku, ze względu na to, że ostatni dzień marca przypada w niedzielę, wnioski można składać do najbliższego dnia roboczego po dniu wolnym, czyli do 2 kwietnia.
Przez ostatnie pięć lat miasto przeznaczyło prawie 28 milionów złotych na dotacje na te trzy rodzaje inwestycji. Efektem tego wsparcia jest usunięcie ponad 1300 ton azbestu, podłączenie ponad 2 tysięcy nieruchomości do miejskiej kanalizacji po likwidacji szamb oraz realizacja ponad 1600 projektów związanych z budową urządzeń do zatrzymania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Od początku bieżącego roku przyznano już prawie 400 kolejnych dotacji na te cele.
Wnioski o dofinansowanie można składać osobiście w dowolnym Urzędzie Dzielnicy, w Kancelarii ogólnej Urzędu m.st. Warszawy przy Al. Jerozolimskich 44 oraz w Biurze Ochrony Środowiska przy pl. Bankowym 2 (XIV piętro, pokój 1409). Można je także wysłać pocztą na adres Biura Ochrony Środowiska (Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa).
Wysokość dofinansowania zależy od typu inwestycji. W przypadku usuwania azbestu dotacja może pokryć nawet 100% kosztów. Dla tzw. małej retencji maksymalne wsparcie wynosi do 80% kosztów inwestycji, a w przypadku likwidacji szamba i podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej kwota dofinansowania to 6 tys. zł.
Do 30 kwietnia br. mieszkańcy Warszawy mogą ubiegać się o dotacje na odnawialne źródła energii. Miasto ogłosiło dodatkowy nabór wniosków na ten cel. Natomiast przez cały rok możliwe jest złożenie dokumentów o dofinansowanie na likwidację kopciuchów. Tutaj mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet do 70%.