Od początku 2022 roku, zarówno Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) jak i Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN), funkcjonują pod wspólnym kierownictwem Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo, resort kultury zadeklarował przekazanie MPW co najmniej 2 milionów złotych rocznie, a także 100 milionów złotych na poszerzenie istniejącej przestrzeni muzealnej. Z kolei, MSN otrzyma co najmniej 15 milionów złotych rocznie.

Sfinalizowana decyzja o wspólnym prowadzeniu obu muzeów pozwoli na zapewnienie im dodatkowych środków finansowych, które zostaną przeznaczone na dalszy rozwój, poszerzenie kolekcji oraz prowadzenie szerszej działalności edukacyjnej. Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, podkreśla znaczenie tej decyzji dla kulturalnej oferty stolicy, która jest atrakcyjna nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale również dla odwiedzających z całej Polski oraz z zagranicy.

Umowy o prowadzeniu obu muzeów jako wspólnej instytucji kultury określają zadania organizatorów, czyli miasta i ministra. Współpraca w ramach Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma potrwać 11 lat – do końca 2035 roku, natomiast współpraca z Muzeum Powstania Warszawskiego została przewidziana na 5 lat, do końca 2029 roku.

MPW otrzyma od państwa dodatkowe wsparcie na rozbudowę swojej siedziby, w kwocie 100 milionów złotych. Dotacja podmiotowa od m.st. Warszawy wyniesie co najmniej 17 milionów złotych, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże muzeum co najmniej 2 miliony złotych rocznie. Z kolei MSN otrzyma od roku 2025 dotacje podmiotowe w wysokości 25 milionów złotych od m.st. Warszawy oraz 15 milionów złotych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.