Przez całą dobę monitorowana jest sytuacja pogodowa i stan jezdni w stolicy, jak również dokonywane są przygotowania na zimowy sezon. Wszystko to realizowane jest przez miejskie służby oczyszczania, które do obsługi 3200 km ulic dysponują ponad 400 pługami i posypywarkami. Mają one także za zadanie odśnieżanie terenów dla pieszych o powierzchni 5 mln mkw.
Służby te muszą być gotowe do działania przez cały rok, ale szczególnie wymagający okres to zima. Odpowiadają za to liczne podmioty w Warszawie, w tym kluczowy Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). Jego zadaniem jest zarządzanie odśnieżaniem i zabezpieczaniem 1500 km ulic i 3,5 mln mkw. terenów dla pieszych przed śliskością. Firmy odpowiedzialne za te zadania rozpoczynają swoją gotowość już w połowie października, a trwa ona aż do końca marca.
Jak podkreśla Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta, priorytetem w zimowym sezonie jest sprawne i dynamiczne działanie, adekwatne do warunków pogodowych i stanu nawierzchni dróg i chodników. ZOM angażuje się w różnego rodzaju działania mające na celu zabezpieczanie nawierzchni przed śliskością czy odśnieżanie, o czym informuje mieszkańców za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji.
Odpowiedzialność za odśnieżanie około 1700 km ulic gminnych i 1,5 mln mkw. terenów dla pieszych spoczywa na warszawskich dzielnicach.
Zarząd Oczyszczania Miasta zarządza zimowymi działaniami na ulicach obsługiwanych przez autobusy komunikacji miejskiej. Do akcji, które wymagają natychmiastowej interwencji, gotowych jest ponad 300 pługów i posypywarek. Przy mniej ekstremalnych opadach pracuje 170 posypywarek. Ponadto, część z tych pojazdów wyjeżdża tylko na niektóre trasy, takie jak mosty, wiadukty i strome ulice, gdzie najszybciej może pojawić się śliskość.
Dla służb dzielnicowych dostępnych jest około 100 dodatkowych pługów i posypywarek.
W przypadku obsługi terenów dla pieszych zimą, wiele podmiotów ma obowiązek utrzymania czystości. Właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za odśnieżanie przylegających do nich chodników, natomiast Zarząd Oczyszczania Miasta zobowiązany jest do utrzymania 3,5 mln mkw.
Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi również całodobowy monitoring danych meteorologicznych i informacji ze stacji pogodowych na terenie stolicy. Kontrolerzy patrolują miasto i sprawdzają stan nawierzchni jezdni w terenie, a decyzje o działaniach podejmowane są po analizie tych informacji.
W Warszawie za zimowe oczyszczanie odpowiedzialnych jest wiele podmiotów. Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta, są to różne urzędy 18 dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.