Dzisiejsza data, 15 sierpnia, to okazja do przypomnienia o trzech ważnych wydarzeniach z historii Polski: rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., Święta Wojska Polskiego oraz Powstania Warszawskiego. Wszystkie te zdarzenia historyczne można połączyć i upamiętnić na terenie Wilanowa, dzięki postaci Stefana Cendrowskiego (1898-1992).
Cendrowski był nie tylko przedwojennym wójtem gminy Wilanów, ale też legionistą, który brał udział w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku oraz walkach we wrześniu 1939 roku. W czasie II wojny światowej, kiedy niemieckie wojska zaciekle kontrolowały tutejsze obszary w celu schwytania powstańców próbujących dotrzeć do miasta lub wycofujących się z walk, Cendrowski nadal pełnił swoją rolę wójta, współpracując z Polskim Państwem Podziemnym.
Wilanów, choć w owym czasie nie była częścią Warszawy (dołączono go do stolicy dopiero w 1951 roku), także doświadczył surowych represji ze strony okupanta. W szczególności we wrześniu 1944 r., kiedy to ludność cywilną wypędzono, a domy spalono. Niemniej jednak, pomimo tych trudności, Cendrowski, będący jednocześnie żołnierzem Armii Krajowej pod pseudonimem Prom, dzięki swoim działaniom uratował wielu zakładników przetrzymywanych w kościele pw. św. Anny w Wilanowie. Nieustannie organizował także pomoc dla osób wypędzonych z domów oraz wspierał mieszkańców Wilanowa i uchodźców poszkodowanych w wyniku działań wojennych i terroru okupacyjnego.
W hołdzie jego osiągnięciom i poświęceniu, w 2013 roku na inicjatywę Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Dzielnicy Wilanów, jednej z ulic na terenie Wilanowa nadano imię Stefana Cendrowskiego.