Zaplanowano gruntowny remont budynku Instytutu Głuchoniemych, będącego znakiem rozpoznawczym placu Trzech Krzyży. Prace mają na celu stworzenie nowoczesnych warunków do nauki i mieszkania dla dzieci i młodzieży, którymi opiekuje się ośrodek. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił już przetarg na realizację remontu i czeka na zgłoszenia od chętnych firm.

Szczegółowy plan modernizacji obejmuje zarówno budynek jak i otaczający go obszar należący do Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego. Zamierzone prace powinny potrwać 25 miesięcy od momentu podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Termin składania ofert upływa 3 czerwca.

Po zakończeniu odnowy, w budynku o powierzchni użytkowej około 5 tysięcy metrów kwadratowych, dalej będzie działać szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, liceum ogólnokształcące, technikum, a także szkoła przysposabiająca do pracy, branżowa szkoła I stopnia oraz internat. Na niezagospodarowanym jeszcze strychu powstaną specjalistyczne pracownie, w których uczniowie będą mogli rozwijać swoje talenty i pasje. Znajdą tam miejsce pracownie plastyczna, ZPT, gastronomiczna, piekarnicza oraz studio nagrań. Do dyspozycji będą również sale do zajęć ruchowych: fitness, tenis stołowy oraz trzy gabinety rehabilitacyjne.

W planach jest także utworzenie dziewięciu gabinetów logopedycznych i czterech gabinetów dla psychologów i pedagogów, a także przestrzeni dla rodziców służącej wymianie doświadczeń.

Instytut będzie bardziej dostępny dla osób z różnymi potrzebami dzięki instalacji trzech wind czy wyznaczeniu miejsc parkingowych dla osób o ograniczonej mobilności. W ramach modernizacji wprowadzony zostanie spójny system informacji wizualnej oraz systemy alarmowe i przywoławcze z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Szczególna uwaga zostanie poświęcona osobom niesłyszącym lub słabosłyszącym – przewidziano m.in. przeszklenia w korytarzach i pętle indukcyjne w salach lekcyjnych.

Na terenie otaczającym budynek pojawią się nowe chodniki, parkingi oraz plac do gimnastyki na świeżym powietrzu. Przewidziano również utworzenie plenerowej siłowni, placu zabaw, mini miasteczka do nauki zasad ruchu drogowego oraz obszaru do dogoterapii.

Remont będzie obejmował teren o powierzchni około 1,5 ha i dotyczyć będzie także ogrodzenia oraz nawierzchni, w tym dziedzińca od strony placu Trzech Krzyży.

Instytut Głuchoniemych, założony w roku 1817 przez ks. Jakuba Falkowskiego, jest najstarszym w Polsce ośrodkiem szkolno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży z problemami ze słuchem. Firma LEM Studio Architektoniczne z Krakowa jest odpowiedzialna za projekt modernizacji. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, konieczne było uzyskanie zgody Stołecznego Konserwatora Zabytków i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W trakcie całego procesu inwestycyjnego przewidziany jest stały nadzór służb konserwatorskich.