Nadszedł ostatni moment na złożenie wniosków przez mieszkańców Warszawy, którzy chcieliby uzyskać pomoc finansową na realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Dotacje obejmują działania takie jak tzw. mała retencja, usuwanie azbestu oraz likwidację szamb. Zwykle termin składania wniosków kończy się z końcem marca, ale ze względu na fakt, że w tym roku ostatni dzień miesiąca przypada na niedzielę, data została przesunięta na następny dzień roboczy – 2 kwietnia.

W ciągu swojej kadencji przeznaczyliśmy ponad 150 milionów złotych na finansowanie działań ekologicznych, takich jak likwidacja kopciuchów, usuwanie azbestu i szamb, realizacja projektów małej retencji oraz instalowanie OZE – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tym roku budżet miasta przeznacza na ten cel prawie 48 milionów złotych, dlatego zachęcamy mieszkańców do skorzystania z tej formy wsparcia.

W ciągu ostatnich pięciu lat miasto wydało blisko 28 milionów złotych na dofinansowanie trzech typów inwestycji. Efekty? Ponad 1300 ton azbestu zostało usunięte, ponad 2000 nieruchomości zostało podłączonych do sieci kanalizacyjnej po likwidacji szamb, a także zrealizowano ponad 1600 projektów związanych z budową urządzeń do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Tylko od początku tego roku przyznano już prawie 400 dodatkowych dotacji na te cele.

Chcąc ubiegać się o dotację, mieszkańcy mogą złożyć wniosek osobiście w dowolnym Urzędzie Dzielnicy, w Kancelarii ogólnej Urzędu m.st. Warszawy lub w Biurze Ochrony Środowiska. Wniosek można również wysłać pocztą na adres Biura Ochrony Środowiska – datę złożenia wniosku traktuje się jako datę, kiedy wpłynie on do Urzędu m.st. Warszawy.

Wartość dofinansowania różni się w zależności od rodzaju inwestycji. Może wynieść nawet do 100% kosztów dla projektów związanych z usuwaniem azbestu, do 80% kosztów dla małej retencji i do 6000 złotych dla projektów polegających na likwidacji szamb i podłączeniu do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Warszawiacy mogą również ubiegać się o dotacje na odnawialne źródła energii do 30 kwietnia bieżącego roku. Miasto ogłosiło w marcu dodatkowy nabór wniosków. Przez cały rok przyjmowane są dokumenty dla dofinansowania na likwidację kopciuchów, z możliwością uzyskania wsparcia w wysokości nawet do 70%.