Dziś, niestety staje się coraz bardziej powszechne doświadczenie odbierania zgłoszeń od obywateli, którzy padli ofiarą oszustów telefonicznych. Tacy przestępcy często podszywają się pod funkcjonariuszy policji, pracowników banków lub bliskich członków rodziny w celu wyłudzenia pieniędzy. Znają dokładnie nasze słabości i wiedzą jak na nie nacisnąć – obiecując bezpieczeństwo naszych oszczędności lub grając na naszych emocjach. Dlatego, powtarzamy ponownie, nigdy nie powinniśmy dawać pieniędzy osobom, które do nas dzwonią i które nie znamy! Policja nie prosi ludzi o udział w tajnych akcjach ani o przekazywanie środków. W przypadku podejrzeń o próbę oszustwa, natychmiast skontaktuj się z miejscowym komisariatem.

Oszuści telefoniczni nie dają za wygraną. Każdego dnia setki osób odbiera od nich połączenia. Przestępcy najczęściej udają policjantów, pracowników banków, a nawet naszych krewnych. Ich taktyka polega na opowiadaniu wymyślonych, dramatycznych historii, które mają na celu skłonić nas do przekazania im gotówki lub wartościowych przedmiotów. W jednym ze scenariuszy fałszywy funkcjonariusz informuje nas o tajnej operacji przeciwko hakerom, podczas której nasze oszczędności bankowe mogą być zagrożone. Zalecają nam przekazanie pieniędzy na „bezpieczne” przechowanie. Pamiętajmy jednak, że to jest oszustwo! W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast rozłączyć się i zgłosić sprawę pod numer alarmowy 112!

Podobnie powinniśmy postąpić, jeśli osoba dzwoniąca twierdzi, że jest pracownikiem banku i informuje o nieautoryzowanych transakcjach na naszym koncie, prosząc o podanie danych logowania w celu anulowania transakcji. Pamiętajmy, nigdy nie udostępniamy haseł, kodów czy jakichkolwiek innych informacji dostępowych do naszego konta bankowego!

Niektóre osoby podszywają się pod syna, wnuczka lub znajomego i mówią, że znalazły się w kryzysowej sytuacji, potrzebując pilnej pożyczki. Takie osoby często mówią, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i proponują wysłanie znajomego do naszego domu na odbiór. Czasami nawet proponują pozostawienie pieniędzy w określonym miejscu, np. w koszu na śmieci lub pod samochodem. Pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznajomym

Oszuści nie ustają w poszukiwaniu nowych sposobów wyłudzania naszych pieniędzy. Nie tylko starsze osoby są narażone na ich działania, ale również ludzie w średnim wieku. Dlatego powinniśmy zawsze być czujni i ostrożni. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może udawać policjanta, pracownika banku lub krewnego. Nie przekazujmy osobistych informacji, danych dostępowych do kont bankowych oraz gotówki czy wartościowych przedmiotów nieznajomym. Każdą próbę oszustwa zgłaszajmy na policję!