Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej to prestiżowe rozpoznanie, które ma na celu uznanie wysiłków animatorów, edukatorów, nauczycieli, artystów i aktywistów ze stolicy za ich wybitne projekty, programy i inicjatywy związane z edukacją kulturalną. W tym roku liczba zgłoszeń do nagrody osiągnęła rekordowy poziom – 170 projektów.

Współczesna edukacja kulturalna skupia się głównie na nauce nowych zdolności. Jeśli pragniemy stać się nowoczesnym społeczeństwem, musimy dokonać rewolucji w edukacji. To dzięki niej możemy nauczyć nowe pokolenia współpracy, szacunku dla różnorodności oraz interpretować nowe zjawiska. Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, wyraził swoją wdzięczność wszystkim zaangażowanym w promowanie edukacji kulturalnej w Warszawie, twierdząc, że przyczyniają się oni do rozwijania umiejętności warszawiaków w wielu dziedzinach.

„Staramy się nieustannie wzmacniać edukację kulturalną w Warszawie, która jest podstawą wszystkich naszych działań. Zachęcam do kontynuacji współpracy i czekam na wasze sugestie i porady. Jestem niezmiernie zadowolona, że od kilkunastu lat mamy Program Edukacji Kulturalnej w stolicy, który umożliwia rozwijanie kompetencji kulturalnych i społecznych mieszkańców Warszawy” – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Kapituła konkursowa przyznaje Grand Prix, Nagrodę Specjalną dla osoby zasłużonej dla edukacji kulturalnej oraz nagrody w siedmiu kategoriach tematycznych: różnorodne i wielokulturowe społeczeństwo, środowisko naturalne i klimat, kompetencje przyszłości, procesy twórcze, dziedzictwo kulturowe i tożsamość, wspólnoty lokalne, procesy włączające i dostępność.

„Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom i twórcom projektów, ale szczególnie młodzieży. Ta edycja Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej pokazuje jak głęboko pragniemy zmian i jak bardzo są nam one potrzebne. Do zobaczenia za rok!” – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podczas ceremonii wręczenia nagród.